Yüksek faiz oranları ile ödünç para veren kimselere tefeci, yapılmakta olan işe ise tefecilik adı verilmektedir. Genellikle herhangi bir yasallığı bulunmamakta olan bu işlemin geçmişi oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. O zamanlarda verilmekte olan cezai yaptırımlar neticesinde biraz olsun gerileme göstermekte olan bu işlev şimdilerde geçim sıkıntısının zirve yapması  neticesinde çoğu zaman banka kurumlarından yüksek borçlanma yada gelir yetersizliği gibi nedenlerden dolayı nakit desteği alamayan kişilerin taleplerinin yoğun olarak tefecilere yönelmesi nedeni ile oldukça gelişme göstermiş öyle ki internete kadar ilanları düşmüştür.

Geçmişten günümüze tek fark ise o zamanlar aleni olarak yapılmakta olan bu mesleğin şimdilerde giderek fazlalaşan cezai yaptırımlar dolayısı ile gizli saklı olarak el altından yapılmasıdır.

TEFECİ BULABİLECEĞİNİZ İLLER

banka-faizleri

banka-faizleri

Nakit desteğinin verilmekte olduğu çeşitli yöntemlerin başında tefeci kredisi gelmektedir. Kişilerin ihtiyaç duydukları para miktarınca internet aracılığı ile arama motoruna tefeci arıyorum” acil tefeci” tefeci kredisi” yada mevcut aramayı daraltmak amacı ile ikamet ettiğiniz şehir adı ile örneğin “tefeci arıyorum malatya” gibi aramalar neticesinde karşınıza gelmekte olan sayfalardan herhangi birine tıkladığınızda sayfanın en alt kısmında yer almakta olan yorumlar sayfasına kişisel bilgilerinizi ve iletişim numaranızı bıraktıktan sonra kişilerin size ulaşmasını bekleyebilirsiniz.

Böylelikle talebinizi iletebilir ve tercih edilen tefeci kredisi gibi yollar ile ihtiyaçlarını geri ödemek şartı ile giderebilirsiniz. Genellikle borç karşılığında kişiye kıymetli evrak niteliğinde üzerine vade ve borç tutarı yazılarak borçluya imzalatılan senet ismi verilen kıymetli evrak imzalatılarak yapılmaktadır. Alınan tutarın üzerine yansıtılmakta olan afaki ölçüdeki faiz tutarları neticesinde geri ödemesi epey zorlu olan bir borç alma şeklidir.

     Tefeci Kredisi Kullanmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İlgili kredi talebinde artık gelişen teknoloji kapsamında internet ortamında da kullandırım yapılabilmekte olan tefeci kredilerinin kesinlikle bu şekilde yapılmasına izin verilmemektir. Ülkemizde giderek çoğalmakta olan dolandırıcılık işlemleri neticesinde hiç kimse ile yüz yüze görüşmeden asla kapora gibi şeylerin verilmemesi gerekmektedir. Size kredi vereceğim adı altında internet aracılığı ile kapora talebinde bulunan kişileri hemen ilgili yerlere bildirerek şikayet etmelisiniz. Yüz yüze görüşme sağlayarak tefeci kredisi kullanımı yapılabilmektedir.

 

İlgili sitelere yapılan başvurular neticesinde tefeciler tarafından verilmekte olan kredilerin faiz oranları banka faiz oranlarına oranla oldukça fazla niteliktedir. Örneğin bankada %0.90 faiz oranı ile verilen kredi tefeci kredisinde %3.00 gibi yüksek faizler ile verilebilmektedir. Masraf ve komisyon oranlarında da ciddi farklılıklar olmakla beraber banka aracılığı ile alınan 100-TL tutarlı bir sigorta yada vs.masrafı tefecilerde 500-TL gibi ciddi rakamlar içermektedir.