İnsanoğlu var olduğu günden beri en büyük ihtiyacı barınmak olmakta ve bu duruma paralel olarak da en büyük sıkıntısı ev alma ihtiyacı olmuş, günümüzde de bu sıkıntı katlanarak devam etmiştir. Bu süreçte kafaları en çok kurcalayan konu kiralarda oturmak zorunda kişilerin benzer şartlar dahilinde nasıl ev sahibi olabileceklerine dair sahip oldukları düşünceler olmuştur. Her ay düzenli olarak belli bir miktar para ödemek sureti ile barınma ihtiyacını karşılamakta olan kiracılar bu şartlar ile benzer özellikte bir ödeme planına dahil olarak, yani tıpkı kira öder gibi ev sahibi olmanın yollarını aramaktadırlar.

Anlatılmakta olan bu sıkıntıya dair gerekli çözümleri gelişmekte olan emlak ve bankacılık sektörü sunmakta olup bu konu ile alakalı olarak sunulabilecek çözüm önerileri şu şekildedir:

  1. Bankalardan Kredi Almak Sureti ile Ev Alma Olanağı

Bankacılık sektörünün hemen hemen her gelir grubuna ait olan kişilere sunduğu konut kredileri sayesinde tıpkı kira öder gibi taksitlendirmeler yaparak ev alma olanağı sunmaktadır. Eğer bankalardan kredi alma konusunda hiçbir sıkıntımız yoksa bu yöntemi kullanarak oldukça kolay şartlarda ev sahibi olabiliriz.

  1. Toplu Konut İdaresinin Sunduğu Olanaklardan Faydalanmak

Bankalar ile ev alma konusunda sıkıntı yaşayan ya da bankaların sunduğu konut kredisi olanaklarından faydalanmak için yeterli bütçeye sahip olmayan kişiler için devletin sunduğu oldukça faydalı bir uygulama olan toplu konut projesi, kira öder gibi ev alma konusunda en faydalı uygulama olma özelliği taşımaktadır.  Maddi durumumuz ne olursa olsun TOKİ projeleri aracılığı ile ev sahibi olmamız bir hayli kolay bir sürece bağlanmaktadır.

  1. Taksitle Faizsiz Olarak Ev Satan Firmalar

Son günlerde taksitle ve faizsiz olarak ev satışı yapan oldukça çoğalmakla birlikte bu yöntem ile ev alarak, kira ödemekten kurtulan oldukça fazla sayıda kişi bulunmaktadır.  Söz konusu bu firmalara örnek olarak eminevim ya da fuzulev gibi teşebbüsleri örnek verebiliriz.

Görüldüğü gibi oldukça fazla seçenekler dahilinde kira öder şekilde ev almak mümkün olmaktadır.