Özellikle bankaların kredi ve kredi kartını çok kolay vermesi, bir çok kişinin bankalara borçlanmasını çoğaltmıştır. Tabi kişilerin gelirlerin orantılı bir şekilde harcama yapamamaları da en büyük etkendir. Kendimizi kısıtlamadığımız zaman birden bire kendimizi borç batağının içinde bulabiliriz.

banka-borcu-odenmezse-ne-olur

banka-borcu-odenmezse-ne-olur

Ödemelerimiz geciktirdiğimiz zaman bir süre sonra tüm borcumuz katlanmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bankalar ödenmeyen borçlara uyguladıkları faiz oranları o kadar yüksek ki, ödemeyeceğimiz miktarlara ulaşabilir. En zor olanı da banka avukatlarının sürekli olarak ikametgahımıza sürekli olarak gelip, bizi rahatsız etmesidir. Özellikle bazı bankaların avukatları gerçekten çok ısrarcı olabilmektedirler.  Konu komşumuz görür, öğrenir. Tüm bu problemleri yaşamak gerçekten çok zordur. Hatta bu yüzden psikolojisi bile bozulan insanlar vardır.

Avukatlar evinize geldiği zaman ikinci olan bir eşyanız ve lüks sayılan eşyalarınız var ise, haczedebilirler. Lüks sayılan eşyalar, klima, spor aletleri gibi günlük hayatınızda çok önemli olmayan eşyalardır. İşte zor olanı budur. Yani avukatlar tarafından eşyalarınızın elalem içinde götürülmesidir. Belki alınan eşyanın sizin için önemi yoktur ama başkalarının görmesi sizi çok rahatsız edebilir. Aslında başkaları sizin ne zorluklar yaşadığınız belki bilemez ve ilgilendirmez de ama elimizde değildir bu tür ayrıntıları düşünmemek. Eğer evinizde bulacak bir eşya bulamazlar ise, maaşınızın ¼ ünü hacz edebilirler. Ya da borçlarınızı ödemeniz konusu da size taahhütname imzalatmaya çalışırlar. En önemli noktası da taahhütnameyi imzalarsanız, belirlenen tarihlerde ödemelerinizi yapmanız gerekir. Eğer ödeme yapamazsınız, sonucu da hapis cezası ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü taahhütname şartlarında bu ayrıntı vardır. Bu nedenle dikkatli olmanızı öneririm. Eğer ödeyemeyeceğiniz durumdaysanız ödeyeceğinize dair hiçbir imza atmayın.

Böyle bir durumlara düşmemek için ödememize çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Evet elimizde yüksek limitli bir kredi kartı bizi çok fazla cezbede bilmektedir, ama sonrasındaki çekebileceğimiz sıkıntıları da düşünmeliyiz. Belki hiç ödeyemeyeceğiniz borçları düşünün. Ya da böyle durumda olan insanları dinleyin. İşte o zaman harcamalarınızda daha temkinli olabilirsiniz.